هاشمیان: حرفه‌ای و منطقی نیست که الان بخواهم پشت سر ویلموتس حرف بزنم/ جای دعواهای سرمربی تیم ملی و فدراسیون قبل از بازی با عراق نبود

شناسه خبر: MjgwODc /

وحید هاشمیان، مربی تیم ملی فوتبال کشورمان اعتقاد دارد که نباید قبل از دیدار حساس مقابل عراق در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ درگیری بین ویلموتس و فدراسیون برای پرداخت مطالبات او صورت می‌گرفت.

به گزارش اسلامیک اسپرت، وحید هاشمیان مربی تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌و‌گوی تلفنی با برنامه ورزش و مردم سکوتش در قبال تیم ملی را شکست و اظهار داشت: چند وقت گذشته و بعد از بازی با بحرین و عراق طبیعتاً‌ همیشه روزنامه‌ها, سایت‌ها و برنامه‌های تلوزیونی را تا جایی که می‌توانستیم رصد می‌کردم و اعتقاد دارم که انتقاد مثبت می‌تواند کمک کند و این یک شعار نیست و واقعیت است. وضعیتی که تیم ملی هم‌اکنون دارد و شرایطی که در جدول دارد در حد و لیاقت ایران نیست و برای همین اکثر انتقادات به حق است و جایگاه تیم ملی باید بالاتر باشد.

وی درباره اینکه آیا ویلموتس از کمک‌های او در تیم ملی استفاده می‌کرد, خاطر کرد: من هفته پیش صحبت‌های شما و کارشناسان‌تان را شنیدم و بهتر است سؤال را از اینجا شروع کنیم که در اکثر کشورهای دنیا, مثل آلمان همیشه سرمربی درباره تیم ملی صحبت می‌کند. یک روز قبل و بعد از بازی و یا یک ماه, دو ماه یک بار کنفرانس خبری گذاشته می‌شود و معمولاً یک مربی و یا یک بازیکن هم در این نشست حاضر می‌شود. من سؤالاتی که می‌شود را الان باید در حد کمک مربی جواب بدهم. اگر در ماه‌های گذشته صحبت نکردم, برای این بود که من قبل از مربی شدنم در تیم ملی هم کم صحبت می‌کردم و با توجه به اینکه در ایران رسانه زیاد است, ممکن است با مصاحبه حاشیه‌ها زیاد شود. من منتظر بودم ویلموتس صحبت کند و یا در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کند و بعد من صحبت کنم, بنابراین جایز نیست که کمک مربی بیشتر از سرمربی در رسانه‌ها حضور باشد.

هاشمیان با اشاره به نیمکت تیم ملی آلمان خاطر نشان کرد: یواخیم لو که در آلمان دستیار کلینزمن بود, کسی او را نمی‌شناخت و وقتی سرمربی شد مصاحبه کرد و یا سرمربی الان بایرن مونیخ (هانس دیتر فلیک) زمانی که دستیار یواخیم لو بود شناخته شده نبود. اصلاً آیا شما الان دستیاران لو را می‌شناسید؟ بنابراین صحبت نکردن من برای محافظه‌کاری نبود و می‌خواستم بعد از بازی‌ها، صحبت‌هایی که در حد کادر فنی و کمک مربی است را جواب بدهم.

مربی تیم ملی یادآور شد: یکی از مشکلاتی که در تیم ملی داشتیم, عدم ارتباط زیاد بین مربیان با یکدیگر بود. اگر ما بیشتر در ایران حضور داشتیم و می‌توانستیم راحت‌تر مسائل را حل کنیم. یکی از وظایفی که من در تیم ملی داشتم, دیدن بازی‌های لیگ و بررسی و آنالیز بازی‌ بازیکنان بود تا آنها را شناسایی کنم. من لیستی را برای بازیکنان درست کردم و از طریق بازی‌هایی که می‌دیدم این بازیکنان را شناسایی می‌کردم. من بازی‌ها را تنهایی می‌دیدم و بازیکنانی که خوب کار می‌کردند و می‌توانستند دعوت شوند را به سرمربی معرفی می‌کردم، اما به دلیل اینکه ویلموتس دو سه روز قبل از اردو به ایران می‌آمد, زمان کافی برای بررسی بازیکنان جدید وجود نداشت و این کار به مرحله بعد می‌افتاد.

هاشمیان درباره حضور فریرا به‌عنوان کمک مربی ویلموتس در تیم ملی یادآور شد: او یک مربی 61 ساله بود، در بلژیک هم سابقه مربیگری داشته است و ویلموتس بخشی از کار‌ها را به او سپرده بود. البته یک آنالیزور هم قرار بود به تیم ملی اضافه شود، اما به دلیل اینکه سن بالایی داشت و نمی‌خواست سفر کند, کار او نیز به فریرا سپرده شد. در انتخاب ارنج نیز با توجه به شناختی که ویلموتس از ایران پیدا کرده بود لیستی را تهیه می‌کرد و این لیست را به من و فریرا می‌داد تا ما هم نظرمان را اعلام کنیم. من درباره این لیست نظر می‌دادم و ممکن بود برخی بازیکنان را به سرمربی بگویم که تغییر بدهد و در نهایت این ویلموتس بود که تصمیم می‌گرفت. روی نیمکت نیز من دقت می‌کردم که سیستم‌های تیم به چه صورت است و مدام در این باره صحبت می‌شد. همیشه گفتم که ویلموتس یک خارجی است و ای کاش ایران بود و می‌توانستیم راحت‌تر صحبت کنیم، ولی من به‌عنوان کمک مربی حرفه‌ای و منطقی نیست که الان بخواهم پشت سر ایشان حرف بزنم و بگویم گفته بودم که اگر سیستم طور دیگر بود بهتر بود و این مسائل.

مربی تیم ملی درباره بازی با عراق و اینکه آیا برای تعویض مسعود شجاعی در این بازی مشورتی به ویلموتس داده شده بود, یادآور شد: وقتی شما بعد از بازی بروید و در خانه بنشینید فیلم را جلو و عقب کنید, خیلی صحبت کردن راحت‌تر است تا اینکه این تصمیمات را در لحظه برگزاری بازی بگیرید. میلاد محمدی در دقیقه 52 آسیب دید و یک تعویض اجباری رقم خورد. در ادامه طارمی نیز که خیلی سعی کرده بود خودش را به بازی عراق برساند و در پرتغال نیز بازی هفته قبلش را استراحت کرده بود, آسیب‌دیدگی داشت و در دقیقه 62 بازهم یک تعویض اجباری صورت گرفت. من در دقیقه 75 در حضور فریرا و ساکت به ویلموتس گفتم, مسعود در خطر کارت قرمز است که او گفت دو تعویض انجام داده‌ایم، اگر اتفاقی رخ بدهد و گلرمان آسیب ببیند نمی‌توانیم کاری کنیم. ویلموتس گفت بهتر است که زمان جلو‌تر برود و بعد تصمیم بگیریم. در نهایت اما شجاعی که به نظر من یکی از جنگنده‌ترین بازیکنان در این بازی بود, آیا اخراجش درست بود؟ به تشخیص من و خیلی از کارشناسان داوری این اخراج اشتباه بود. پورعلی‌گنجی نیز یک کارت زرد داشت و اگر او نیز اخراج می‌شد و یا بیرانوند آسیب می‌دید چه اتفاقی رخ می‌داد؟ البته عراقی‌ها کارت زرد داشتند و حتی بیشتر در خطر گرفتن کارت قرمر بودند. ما روی نیمکت این صحبت‌ها را مطرح کردیم و این‌طور نیست که همه فقط نشسته باشند. من از چیزی دفاع نمی‌کنم و نمی‌گویم که ویلموتس بهترین مربی دنیاست، ولی او 60 بار روی نیمکت تیم ملی بلژیک نشسته و اینکه بگوییم روی نیمکت تیم ملی هم همه فقط نشسته بودند و این مسائل را ندیده‌اند، درست نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نتایج گرفته شده از سوی تیم ملی باعث جدایی ویلموتس شده است, ابراز داشت: اعتقاد دارم بازی با عراق در بدترین حالت و عدالت باید مساوی می‌شد، اما الان باخته‌ایم و امتیاز از دست رفته است. ببینید در کرنر  چه اتفاقاتی رخ داد و اشتباهات طبیعی است، ولی اگر بازهم می‌بردیم این حاشیه‌هایی که برای قرارداد ویلموتس رخ داده بود می‌توانست روی کار تیم ملی تأثیر بگذارد و در صورت پیروزی هم باید این مشکلات برای ادامه کار حل می‌شد. تا جایی که اطلاع دارم در حد کمک مربی تیم ملی و نه کارمند فدراسیون ایران بوجه‌ای در فیفا داشته که برای پرداخت حقوق ویلموتس روی آن حساب باز کرده بود، اما در هفت ماه گذشته تحریم‌ها علیه ایران بیشتر شد و فدراسیون نتوانست این پول را در موعد مقرر پرداخت کند.

هاشمیان تصریح کرد: با تورمی که در ایران وجود دارد فراهم کردن پول ویلموتس سخت‌تر شد و زمان زیادی طول کشید و شاید او فکر کرد که فدراسیون نمی‌خواهد پولش را بدهد و یا بدقولی کرده است، اما جای این دعواها قبل از بازی با عراق نبود. یکشنبه تمرین شروع شد و ما پنجشنبه با عراق بازی داشتیم. بعضی بازیکنان یکشنبه و دوشنبه و حتی برخی مانند میلاد محمدی سه‌شنبه به تیم ملی پیوستند. این درحالی است که برنامه‌ریزی شده بود از چهارشنبه هفته قبل بازی تمرینات آغاز شود و بازیکنان داخلی‌ زودتر در تمرینات حضور پیدا کنند، ولی ما چند روز را از دست دادیم و من نمی‌دانستم در پِک باید چه کاری را انجام دهیم و آنالیز و تمرینات را چه زمانی باید شروع کنیم. ای کاش این اتفاقات بعد از بازی با هنگ‌کنگ یا بعد از بازی با عراق انجام می‌شد. البته در قرارداد بین‌المللی هر زمان می‌توان شکایت کرد  و خسارت گرفت. به‌هرحال این اتفاقات رخ داده و باید مسائل فنی و حاشیه‌ای و کادر فنی کارشناسی و آنالیز و بررسی شود چه میزان اشتباهات رخ داده است تا دیگر تکرار نشود. تیم ملی جایی است که بازیکنانش باید تا آخرین لحظه تلاش کنند و ان‌شاءالله تیم ملی در ادامه کار بتواند روز‌های خوبی داشته باشد.


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه