پیام واضح الهلال به دیگر تیم های گروه C: برای از کار انداختن استقلال فقط پاتوسی را مهار کنید

شناسه خبر: MjYwMTM /

سرمربی الهلال عربستان با آنالیز دقیقی که از نحوه بازی شاگردان شفر داشت، توانست استقلال را شکست دهد و حال برای صعود به دور حذفی تنها به یک امتیاز از دو بازی آینده خود نیاز دارد.

به گزارش اسلامیک اسپرت، هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا با دومین شکست استقلالی ها همراه بود و آن ها در بازی برابر الهلال عربستان، با یک گل نتیجه را واگذار کردند.

بدون هیچ تردیدی، آیندا پاتوسی خرید باشگاه استقلال در نیم فصل دوم را می توان یکی از موثرترین بازیکنان لیگ برتر و فوتبال باشگاهی ایران به حساب آورد. ستاره ای که با حضورش در اردوی آبی پوشان، جان تازه ای به این تیم بخشید و استقلال با او توانسته نتایج خوب و قابل قبولی را در رقابت های لیگ برتر و آسیا کسب نماید. پاتوسی در بازی رفت برابر الهلال یکی از برترین بازیکنان زمین بود و استقلالی ها به مدد سانترهای دقیق او توانستند حریف قدرتمند خود را در بازی رفت مرحله گروهی با نتیجه 2-1 شکست دهند. گل اول استقلال در آن بازی از روی ضربه کرنری زده شد که پاتوسی با مهارت خاص خود آن را بر روی دروازه الهلال ارسال کرد و علی کریمی به واسطه این سانتر دقیق توانست گل اول آبی پوشان را به ثمر برساند. گل دوم استقلال نیز روی یک خطا و یک ضربه شروع مجدد به دست آمد. پاتوسی باز هم پشت توپ ایستاد و این بار او به جای این که توپ را به طور مستقیم برای هم تیمی هایش بفرستد، با ارسال مطمئنِ خود محمد دانشگر را که از کمند آفساید مدافعین الهلال رها شده بود هدف قرار داد و دانشگر هم با یک ضربۀ سر دقیق، توپ را به شش قدم رقیب فرستاد تا در دهانۀ دروازۀ الهلال پژمان منتظری باز هم با ضربۀ سر تیمش را صاحب گل کند.

 

همین دو سانتر دقیق، زمینه ساز برد شیرین نماینده کشورمان برابر الهلال شد تا زوران مامیچ سرمربی کروات الهلال که زیر فشار منتقدین خود در این باشگاه سرشناس فوتبال عربستان قرار داشت، برای بازی برگشت و تقابل مجدد با استقلال چاره و نقشه ای دیگر بیندیشد. مامیچ با مرور بازی شاگردان شفر در بازی رفت و همچنین دیگر بازی های نیم فصل دوم آبی پوشان به خوبی دریافته بود که در استقلال معمولا اگر گلی زده شود در متن آن گل حتما شماره 5 این تیم قرار دارد. پاتوسی یا خودش گل می زند و یا طراح گل های استقلالی هاست و از کار انداختن این بازیکن، به معنای از کار انداختن پلن و تاکتیک های استقلال برای رسیدن به گل است. همین موضوع سبب شد تا مامیچ با یک آنالیز دقیق از نحوه بازی آبی پوشان به خصوص آیندا پاتوسی بتواند این تیم را مهار کرده و با گل دقیقه 51 سباستین جووینکو به هدف خود یعنی پیروزی در این بازی برسد. مامیچ به خوبی دریافته بود که حربه اصلی استقلال برای گلزنی در برابر تیمش، استفاده از ضربات شروع مجدد به خصوص ضربات کرنر در بازی خواهد بود. به همین منظور بازیکنان الهلال در دیدار برابر استقلال، تنها یک کرنر را نصیب شاگردان وینفرد شفر کردند. اتفاقی که در بازی هایی که پاتوسی در آن حضور داشته به ندرت اتفاق می افتد.

 

طبق آمار سایت AFC، الهلال در بازی برابر استقلال توانست 7 کرنر به دست آورد و سهم آبی پوشان از این مقدار تنها یک عدد بوده است! شاگردان مامیچ حتی در دادن خطا در زمین خودی نیز در دیدار برابر استقلال بسیار خساست به خرج داده و تا حد ممکن از دادن خطاهای بی مورد در زمین خود اجتناب می کردند. موردی که باعث شد تا حربه دیگر استقلال یعنی استفاده از ضربات ایستگاهی از روی هنر پاتوسی نیز بی اثر بماند. هرچند با همه این تفاسیر نمی توان از تاکتیک بسیار تدافعی وینفرد شفر نیز در این دیدار غافل باشیم. تا قبل از اخراج نواف عابد در دقیقه 52، استقلال به هیچ وجه نتوانسه بود فشاری بر روی دروازه الهلال وارد نماید و تازه پس از اخراج هافبک سرشناس الهلال، توانست تا حدی نبض بازی را در اختیار خود بگیرد. پاتوسی علاوه بر نواختن ضربات ایستگاهی، بازیکنِ توانمندی در ارسال پاس های عمقی و تودر می باشد. هافبک خلاق شماره 5 استقلال در بازی برابر الهلال با 34 پاس پس از علی کریمی که توانست 39 پاس در بین هم تیمی های خود ارسال نماید، دومین بازیکن برتر استقلالی ها به شمار می رفت. بازیکنی که حتی ممکن است یکی از این 34 پاس او در هر لحظه از زمان بازی برای تیم حریف، خطر آفرین باشد.

 

یکی از ضدتاکتیک های مهم مدافعان برای جلوگیری از به ثمر رساندن این گونه پاس ها، آفسایدگیری است. بازیکنان استقلال در بازی برابر الهلال بارها در تله افساید مدافعان این تیم گیر افتادند. 12 آفساید بازیکنان استقلال در مقابل تنها یک آفساید الهلالی ها! آماری عجیب و در خور توجه که بازهم نشان از آنالیز دقیق سرمربی الهلال از این بازی می دهد. پاتوسی در این دیدار توانست سه پاس کلیدی برای بازیکنان خود ارسال نماید که یکی از این پاس ها به ایسما رسید که این بازیکن نتوانست قدر پاس طلایی پاتوسی را بداند و دو پاس دیگر نیز در موقعیت آفساید به مهاجمین استقلال رسید تا الهلال و سرمربی آن، تمام حربه های تاکتیکی که حول و حوش بازیکنی چون پاتوسی می چرخید را به خوبی مهار نمایند. با مهار پاتوسی حتی آمار تعداد سانترهای بازیکنان استقلال نیز کاهش قابل توجهی را نشان می دهد. استقلالی ها تنها در این دیدار توانستند 13 سانتر را روانه دروازه حریف کنند در حالی که این آمار برای تیم مقابل به 23 سانتر می رسید. الهلال با مهار پاتوسی و هماهنگی بالای خط دفاعی و هافبک خود در شرایطی که بیش از 40 دقیقه با یک یار کمتر در مقابل استقلال بازی می کرد توانست حریف سخت کوش خود را شکست داده تا برای صعود از گروه مرگ لیگ قهرمانان آسیا، تنها به یک امتیاز احتیاج داشته باشد.

 

در جدال سرمربیان خارجی دو تیم، زوران مامیچ به خوبی توانست مچ وینفرد شفر را در این بازی بخواباند تا استقلال برای صعود از این گروه کار بسیار مشکلی را در پیش داشته باشد. بدون شک آنالیز مامیچ و از کار انداختن بازیکنی چون پاتوسی یک پیام واضح برای دیگر تیم های این گروه در آسیا بود. پیامی که می گوید اگر می خواهید استقلال را از کار بیندازید، هدف اول و اصلی شما باید از کار انداختن وینگر تکنیکی و تاکتیک پذیر آن ها یعنی آیندا پاتوسی باشد.


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه