مجتبی مالکی

ققنوس آبی

شناسه خبر: MjY5OTU /

به گزارش اسلامیک اسپرت، سحر خدایاری دختر ۲۹ ساله هوادار استقلال در جریان دیدار آبی ها با العین امارات در چارچوب رقابت های لیگ قهرمانان آسیا که با پوشش پسرانه در حال ورود به استادیوم آزادی بود خودش به ماموری که میخواست او را بازرسی بدنی کند اعلام می دارد : من دخترم ! سحر دختری از یک خانواده مذهبی و سنتی بود!

در پی این خوداظهاری بازداشت می شود و بعد از ۴۸ ساعت با قرار وثیقه ۵۰ میلیونی آزاد می شود و سه شنبه هفته قبل برای گرفتن تلفن همراهش به دادگاه مراجعه می کند و آنجا به او می گویند که به ۶ ماه حبس محکوم شده است ؛او بعد از شنیدن این خبر در اقدامی دلخراش خودسوزی می کند و دچار ۹۰ درصد سوختگی شدید می شود و سرانجام این اتفاق عذاب آور با مرگ دختر آبی ؛ پایانی تلخ به خود می گیرد! این خلاصه ای از اتفاق شوک آوری بود که ورود بانوان ایرانی به استادیوم ها را همچنان به یک تابو شکست ناپذیر تبدیل کرده است.

در تاریخ سرزمین ایران زنان همیشه نقش مهم و کلیدی در اتفاقات علمی ؛ سیاسی ؛ فرهنگی و اجتماعی داشته اند ؛ از آتوسا دختر کوروش کبیر که در تاریخ سیاسی هخامنشی ها بعنوان ملکه نقش کلیدی در تصمیمات استراتژیک داریوش یکم همسرش و پسرش خشایارشاه  داشت تا عصر معاصر با پروین اعتصامی شاعره بزرگ تبریزی ؛ سیمین بهبهانی غزل سرای عاشق  ؛ سیمین دانشور خالق رمان جذاب سَووشون ؛ انوشه انصاری اولین فضانورد ایرانی ؛پروانه وثوق که عمر خود را در راه شناخت بیماری لاعلاج سرطان گذاشت و مریم میرزاخانی نابغه ریاضی دانی که مدال فیلدز  بالاترین نشان علمی ریاضی را بعنوان اولین زن در دنیا و یک ایرانی گرفت ؛ و نمونه های بیشمار دیگری که آوردن نام آنها بدلیل کثرت در این مقال نمی گنجند وجود دارند.

بانوان در ایران از ۱۳۱۹ دارای گواهینامه رانندگی شده اند و از ۱۳۴۲ حق رای دادن و انتخاب شدن در انتخابات مجلس را دارند ؛ و نکته جالب این است در بیشتر کشورهایی که زنان حق ورود به استادیوم ها را دارند یا هنوز حق داشتن گواهینامه و رای دادن و کاندید شدن در انتخابات را ندارند و اگر هم به این مهم رسیده اند به تازگی این اتفاق افتاده است؛ مثل عربستان سعودی!

متاسفانه برای احیاء حق بانوان ایرانی در راستای ورود آنان به استادیوم ها بویژه فوتبال از جانب هیچ خانم مسئول ایرانی چه در جایگاه معاون رئیس جمهور و چه بعنوان نماینده مجلس حرکت موثری اتفاق نیافتاد و فقط به دادن شعار های پوپولیستی ختم شده است ؛ مطمئنا" در انتخابات پیش روی مجلس یکی از ابزارهای مهم کاندیداها در جهت جلب رای مردم همین سوژه داغ و جذاب ممنوعیت ورود زنان به استادیوم هاست؛ و خیلی زود بعد از رای آوردن کاندیداها به ورطه فراموشی سپرده می شود!

برای رسیدن بانوان ایرانی به حق مشروع و قانونی خود نیاز به یک تصمیم فراجناحی سیاسی و مذهبی است و وزارت ورزش همراه با فدراسیون فوتبال بعنوان متولی این موضوع هیچوقت به تنهایی قدرت اجرای آنرا ندارند ؛ بهتر است قبل از اینکه FIFA ما را مجبور به اینکار کند مسئولین امر فکری برای این موضوع مهم بکنند!

مدتی است دختران ایرانی برای ورود به استادیوم ها با گریم مردانه به آرزوی خود جامع عمل می پوشند که گاها" توسط مامورین انتظامی بازداشت می شوند ؛ فدراسیون فوتبال برای اینکه از زیر فشار FIFA خارج شود در چند بازی با انتخاب گزینشی سعی در عادی جلوه دادن موضوع کرد اما نهاد ارشد فوتبال قانع نشد!

سحر بنا به اظهارات خواهرش دچار بیماری روانی دو قطبی بوده است و اتفاقا" این موضوع به اطلاع دادیار هم می رسد! او قبلا" در دوران دانشجویی سابقه خودکشی هم داشته است! می شد با او مهربانتر بود تا هنوز کنارمان باشد..

سحر سوخت تا به آزادی برسد....

سحر سوخت تا از خاکسترش ققنوسی متولد شود برای رسیدن به آزادی...

سحر ققنوس بانوی فوتبال ایران شد...

همیشه در قلب ما هستی دختر آبی...

روحش شاد.....


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه