ماجرای سفر دو کشتی‌گیر جوان به تالین و ماندن دبیر و سوریان در تهران/ فروتن چگونه در فرودگاه جا ماند؟

شناسه خبر: MjY1ODM /

در ماجرای عجیب و سفر بی‌فرجام امیرمحمد یزدانی به مسابقات جوانان جهان چندین ردپا دیده می‌شود.

به گزارش اسلامیک اسپرت، بعد از قهرمانی تیم ملی فرنگی و نایب‌قهرمانی تلخ آزادکاران به‌دلیل دیسکالیفه شدن کشتی‌گیر وزن 51 کیلوگرم در مسابقات نوجوانان جهان، تیم ملی آزاد جوانان از مسیر مسکو راهی تالین استونی شد؛ سفری که از چند روز قبل و حتی بعد، فدراسیون کشتی را درگیر ماجراهای عجیبی کرد.

*از اولی اشکیود تا برتری مقصودی؛ یزدانی آخرِ کار ملی‌پوش شد!

مسابقات انتخابی تیم جوانان با قهرمانی علیرضا اشکیود در وزن 65 کیلوگرم به پایان رسید، این در حالی بود که امیرحسین مقصودی که سال گذشته نظر مثبت کادر فنی تیم ملی بزرگسالان را جلب کرده و در این وزن به مسابقات جهانی 2019 بوداپست رفته بود، در این انتخابی نتیجه نگرفت. امیرمحمد یزدانی نیز که قبلاً در تیم ملی نوجوانان شایستگی‌هایش را به غلامرضا محمدی و کادر فنی اثبات کرده بود، هم در انتخابی روز هفت‌ِتیر تیم ملی بزرگسالان، نفر اول 65 کیلوگرم شد و از پیش و پس از این انتخابی، در اردوی بزرگسالان حضور داشت.

اشکیود به‌واسطه اول شدن در انتخابی، راهی مسابقات آسیایی جوانان شد، هرچند نقره آسیا را به خود اختصاص داد اما کادر فنی تیم ملی از عملکرد او در این رقابت‌ها رضایت نداشت و او را فاقد فاکتورهای لازم برای کسب نتیجه در میدان جهانی امسال می‌دانست، به همین دلیل تصمیم گرفته شد امیرحسین مقصودی در این وزن به جهانی برود؛ اما این پایان ماجرا نبود.

در شرایطی که به‌نظر می‌رسید امیرمحمد یزدانی گزینه اصلی تیم ملی در مسابقات جهانی قزاقستان باشد، اما کفه ترازو رفته رفته در تیم ملی بزرگسالان به‌سود پیمان بیابانی شد. پیش از اعزام تیم‌های منتخب به تفلیس نیز گفته شد که جام بین‌المللی گرجستان گره دو وزن 65 و 74 کیلوگرم را باز خواهد کرد، بر این اساس با نظر مدیر تیم‌های ملی و کادر فنی آزاد، یزدانی در اختیار تیم جوانان قرار گرفت. امیرمحمد از اقوام نزدیک رضا یزدانی و اهل جویبار است که در دو سال اخیر، عملکرد خوبی در مسابقات داشته است.

در این شرایط بود که در کمتر از 10 روز مانده به اعزام، لیست ملی‌پوشان جوان برای حضور در مسابقات جهانی استونی اعلام و نام امیرمحمد یزدانی در وزن 65 کیلوگرم به‌عنوان ملی‌پوش معرفی شد، پیش از آن، نام امیرحسین مقصودی بود که به‌عنوان ملی‌پوش این وزن، نامش در سیستم آتنا ثبت شده بود و نظر کادر فنی جوانان نیز در وزن 65 کیلوگرم، براساس تمرینات و شرایط اردویی روی این کشتی‌گیر بود. همچنین مقصودی سال گذشته در مسابقات جوانان جهان، مدال نقره گرفته بود و تجربه حضور در جهانی بزرگسالان را هم داشت.

زمانی که ویزای جوانان برای اعزام به استونی آمد، از ویزای یزدانی خبری نبود و تهیه بلیت و رزرو هتل نیز به اسم مقصودی انجام شده بود. با پیگیری مستقیم علیرضا دبیر رئیس فدراسیون و حضورش در سفارتخانه، باوجودی که نام امیرمحمد یزدانی در لیست نفرات شرکت‌کننده در جهانی نبود و به همین دلیل برایش ویزا صادر نشده بود، در مدتی کوتاه ویزا و همچنین بلیت صادر شد.

با توجه به اینکه قرار بود نناد لالوویچ نیز در این مسابقات حاضر شود، علیرضا دبیر قصد داشت به‌همراه نایب‌رئیسش حمید سوریان راهی استونی شود تا از این فرصت برای دیدار با رئیس اتحادیه جهانی استفاده کند، اما در وزن 65 کیلوگرم دو نماینده عازم تالین شدند و به همین دلیل دبیر و سوریان تیم را همراهی نکردند چرا که بلیت دبیر به امیرمحمد داده  شد و در این شرایط سوریان هم به سفر نرفت.

*عبور از خوان اول در دقیقه نود و فینالیست‌شدن مقصودی

بعد از خوانِ سختِ دریافت ویزا و تهیه بلیت در دقیقه نود که باعث شد امیرمحمد یزدانی جدا از سایر نفرات عازم تالین استونی شود، حالا یک مشکل بزرگ دیگر وجود داشت. اتحادیه جهانی امیرحسین مقصودی را نماینده وزن 65 کیلوگرم تیم ملی ایران در جوانان جهان می‌دانست و سیستم آتنا بسته شده بود و طبق قانون، در 15 روز مانده تا مسابقات، تنها مصدومیت می‌تواند نام ملی‌پوش را تغییر دهد.

در نتیجه با یک مجوز پزشکی و وانمود کردن به آسیب‌دیدگی شدید مقصودی می‌شد یزدانی را به‌عنوان ملی‌پوش روی تشک فرستاد.

حالا امیرمحمد در شرایطی می‌توانست ملی‌پوش وزن 65 کیلوگرم باشد که امیرحسین مقصودی با پای بانداژشده و با عصا همراه با گواهی پزشکی در سالن مسابقات تردد می‌کرد؛ اما این راه مطمئنی نبود چرا که این احتمال وجود داشت که اتحادیه جهانی به هر دلیلی به موضوع شک کرده و امیرحسین مقصودی را به‌منظور بررسی بیشتر، به کمیته پزشکی مسابقات ارجاع دهد و ام‌آر‌آی نشان می‌داد که مصدومیتی وجود ندارد و با این اتفاق آبروی کشتی ایران زیر سؤال می‌رفت، ضمن اینکه با چنین موضوعی، هر دو کشتی‌گیر از جدول رقابت‌ها حذف می‌شدند، بنابراین همان‌طور که کادر فنی تیم ملی جوانان می‌خواست امیرحسین مقصودی روی باسکول وزن‌کشی رفت و امیرمحمد یزدانی که به استونی رفته بود، نتوانست کشتی بگیرد تا تماشاگر رقابت‌ها باشد.

با وجود همه مباحثی که وجود داشت و موضوع اعزام امیرمحمد یزدانی به استونی و عدم قرار گرفتن نامش در لیست ملی‌پوشان ایران که رسانه‌ای شد، امیرحسین مقصودی در روز اول مسابقات جوانان جهان عملکرد بسیار خوبی داشت و فینالیست وزن 65 کیلوگرم رقابت‌ها شد که امروز (سه‌شنبه) برای کسب مدال طلای جوانان جهان روی تشک خواهد رفت.

*2 نام خبرسازی که فینالیست شدند

یکی دیگر از اتفاقاتی که در مسیر تهران تا تالین برای تیم ملی جوانان رخ داد، جا ماندن عباس فروتن، دیگر فینالیست روز اول مسابقات جوانان جهان در فرودگاه مسکو بود.

این کشتی‌گیر که یکی از امیدهای اصلی کسب مدال در استونی بود، در حالی که زمان پرواز نزدیک شده بود، به سرویس بهداشتی می‌رود و تیم اعزامی و سرپرست بدون توجه به اینکه یک کشتی‌گیر هنوز در فرودگاه مسکو مانده، سوار هواپیما می‌شوند. خوشبختانه یکی از اعضای تیم، در لحظه آخر متوجه غیبت فروتن شده و به‌دنبال او می‌رود که هر دو نفر از پرواز مسکو به تالین جا می‌مانند و با پرواز بعدی راهی استونی می‌شوند.

اتفاقی که قطعاً کم‌کاری و بی‌توجهی در آن دخیل بود؛ اما نکته جالب اینجاست که هر دو فینالیست شب اول ایران در مسابقات جوانان جهان، دو کشتی‌گیری بودند که در 24 ساعت اخیر نام آنها بیشتر از همه کشتی‌گیران در فضای خبری تکرار شد.


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه