دست‌نوشته برای بارسا؛ مشقت‌های تمام‌نشدنی

شناسه خبر: MjU5NjM /

به گزارش اسلامیک اسپرت، یک: درست مثل دو هفته پیش یا قبل‌تر از آن در فوریه جهنمی، قهرمانی لالیگا دشوار به نظر می‌رسد. روی کاغذ اعداد با بارسا و ستاره‌هایش یک و دو می‌کنند و فقط دو پاس نهایی تا شوت آخر مانده. گل کردن آن شوت به مثابه تکرار قهرمانی لالیگا خواهد بود اما تکرار می‌کنم هنوز همه چیز سخت و دشوار به نظر می‌رسد. سخت مثل همین سوسیه‌داد شنبه شب. سخت مثل آلاوس، سخت شبیه سلتا. احتمالا بعد از برد اتلتی هر بار که جدول و برنامه بازی‌ها را پیش روی‌تان می‌گیرید قهرمانی آسان‌تر از همیشه به نظر می‌رسد اما اینجا لالیگاست. لیگی که تیم انتهای جدولش مفت امتیاز نمی‌دهد و تیم‌های میانه جدولش چیزی شبیه سوسیه‌داد هستند. شبیه یک نفربرِ همه‌چیزتمام که بدون نیمی از ستاره‌هایش خلع سلاح نشده و با کوچک‌ترین اشتباهی بارسا را از مسیر قهرمانی دور می‌کند.

دو: بردهای روتین اتلتی ساعتی قبل از مسابقه بارسا با سوسیه‌داد، آن اندک فشار نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده را حفظ کرده است. حالا سورپرایز تیم آلگواسیل می‌تواند جذابیت‌های لالیگا در صدر جدول را همچنان حفظ کند. اینجا آنوئتا نیست. نوکمپ است. درست بعد از صعود به نیمه‌نهایی سی‌ال، تیم والورده در اوج به نظر می‌رسد و حریف بدون  ۷بازیکن مصدوم به بارسلونا آمده. اما درون میدان چه می‌بینید؟ سوسیه‌داد شگفت‌زده‌تان کرده است. در فاز دفاع، در حمله، در متوقف کردن حرکات انفجاری مسی، در خنثی کردن تمام کارهای ترکیبی بارسا و پرسی که تمام شدنی به نظر نمی‌رسد. نمایش درخشان سوسیه‌داد در نیمه نخست که هرگز شبیه بازی اتوبوسی نیست کاری کرده تا بارسا اولین ضربه به چهارچوب را دقیقه ۴۰ ثبت کند. یک شوت آرام از مسی که گلر هموطنش در تیم رقیب را اصلا به دردسر نمی‌اندازد اما حداقل باعث می‌شود آمار نیمه نخست حتی با برتری یک گله در لحظه پایانی فاجعه‌بار نباشد.

سه: آمار آخر مسابقه را نگاه کنید. اگر بی‌نظیر نباشد حتما کم‌نظیر است. رئال سوسیه‌داد بدون عدنان یانوزای، ایارامندی، هکتور مورنو و چند تای دیگر نمایشی دارد که یونایتد در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان در نوکمپ نشان‌مان نداده بود. برگردیم به آمار آخر بازی. چشم‌هایتان را پاک کنید و باور کنید که حقیقت دارد. مالکیت توپ میهمان دو درصد بیشتر است: ۵۱ به ۴۹، در تعداد شوت‌ها بارسا فقط دو تا جلو افتاده؛ ۱۱ به ۹! دقت شوت‌ها دقیقا یکی است؛ ۸۲به ۸۲ درصد! این یکی از همه جالب‌تر است: در تعداد پاس‌ها سوسیه‌داد یکی بالاتر است: ۵۲۳ به ۵۲۲. هنوز کلاه‌تان را سفت چسبیده‌اید؟ نمی‌خواهید برای این سوسیه‌داد و لالیگای این فصل احترامی در شان تیم‌های متوسط و کم‌ستاره‌اش بگذارید؟

چهار: سانچس، لنگله و آلبا را می‌توان ستاره‌های بارسا در این مسابقه بزرگ و دشوار نامید. سوارز دونده و جنگنده و سمدو کم نقص، پیکه مثل بیشتر فصل بی‌اشتباه و پرفکت. آرتور ملو و راکی هم عالی بازی می‌کنند. اما چه می‌شود که بارسا موقعیتی نمی‌سازد یا به اندازه موقعیت‌هایش به حریف شانس بازی و گل می‌دهد؟ ساده بگوئیم همان قدر که بارسا در نوکمپ خوب است، سوسیه‌داد هم شایسته برد به نظر می‌رسد و این حتما باید نکته عجیب و غیر قابل باوری باشد اما لالیگای این فصل به ما آموخته تا دیگر از هیچ کدام از این بازی‌ها و داشته‌های تیم‌هایی مثل آلاوس، سوسیه‌داد، بتیس، ایبار، ختافه، لگانس و ... تعجب نکنیم.

پنج: لنگله در مسیر پیشرفتی است که نقطه اوجش را نشان‌مان می‌دهد. او شگفتی نیمه نخست حریف را تمام می‌کند و آلبا همان کاری را انجام می‌دهد که مسی در انجام آن عاجز مانده است. هر دو نفر غیر از گلزنی، بهترین‌های تیم‌شان به حساب می‌آیند و غیر از کار بزرگ‌شان در جریان مسابقه، لحظه‌ای از اوج پایین نمی‌آیند. غیر از اینها آرتورو ویدال هم فوق‌العاده است و البته افسوس که مثل دو تای دیگر گل نمی‌زند. به گلزنی نزدیک می‌شود اما به دست خود شانس گلزنی را پس می‌زند. ویدال بیشتر از همه می‌دود، می‌جنگد و در دفاع و حمله یک عنصر تاثیرگذار است تا جایی که نمی‌دانی راس مثلث خط میانی است یا به عنوان عافبک دفاعی در راس عقب این مثلث کار می‌کند. لحظه بیرون رفتن او از زمین را مرور کنید. برخلاف اتفاقاتی که در خصوص کوتینیو و دمبله افتاده، نوکمپ قدر تکل‌های این سرخپوست متعصب را می‌داند و لبخند رضایت آرتورو احتمالا جزو شیرین‌ترین لحظه‌های این فصل او در بارسا خواهد بود.

شش: برای کوتینیو اوضاع خوب پیش نمی‌رود. شادی گلش بعد از تمام کردن کار یونایتد در لیگ قهرمانان داستان ادامه حضور او در نوکمپ را تحت‌الشعاع قرار داده و حالا احتمال جدایی‌اش بیشتر از بقای او به نظر می‌رسد. کوتی حالا در نوکمپ پاسخ آن حرکت عجیبش را می‌گیرد. این تنها نقطه تاریک بارسا در روزی است که سه امتیاز دشوار بعد از یک بازی جانانه باید همه را خوشحال کند. والورده می‌گوید داستان شادی گل کوتی تمام شده اما اینطور که به نظر می‌رسد ماجرا به نقطه‌ای رسیده که نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند. کوتی استعداد فوق‌العاده‌ای است که بارسا به راحتی او را از دست نخواهد داد اما باور کنید برای قهرمانی در سی‌ال و تحقق رویای سه‌گانه سوم، بارسا به همه استعدادهای کوتی و بهترین فرم او نیاز دارد. پس باید برای این سوت‌ها و هو کردن‌ها نقطه پایانی گذاشت و از ستاره برزیلی خواست در آستانه رویارویی با تیم سابقش کاری کند تا نیمار برای همیشه به فراموشی سپرده شود.

هفت: پنج بازی دیگر باقی مانده و بارسا برای قهرمانی و جامی که در هفته‌های ابتدای فصل، به دست آوردنش سخت‌تر از همیشه به نظر می‌رسید فقط دو برد دیگر می‌خواهد. چهارشنبه بازی با آلاوس و رویارویی با آبلاردو فرناندنس و بعد مصاف با لوانته در خانه. دو مسابقه‌ای که حتما به اندازه دیدار با سوسیه‌داد دشوار خواهد بود چرا که آلاوس دنبال سهمیه یورولیگ می‌گردد و لوانته می‌خواهد از منطقه خطر دور شود. با این حال این دو مسابقه سخت می‌تواند با نتایجی همراه باشد که بارسا به عنوان قهرمان لالیگا به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان پای بگذارد و این بهترین حالت برای بلوگرانا خواهد بود.آیا همه چیز طبق میل آنها پیش خواهد رفت؟


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه