بررسی 7 نکته کلیدی پیروزی پرگل بارسلونا مقابل رئال مادرید

شناسه خبر: MjIzNjI /

اولین الکلاسیکویی که لوپتگی پشت سر گذاشت، با رقم خوردن شکستی پرگل برای لوس بلانکوس همراه بود

به گزارش اسلامیک اسپرت، حساس ترین بازی هفته دهم لالیگا با پیروزی پرگل بارسلونا در مقابل رئال مادرید به پایان رسید. در بازی ای که از همان دقایق ابتدایی کاتالان ها برتری محسوسی نسبت به سپید پوشان مادرید داشتند، طی یک بازی خوب موفق شدند با 5 گل حریف را مغلوب کنند. این بازی علاوه بر گل های زیادی که داشت، حاوی نکات بسیار مهمی بود، نکاتی که در شکل گرفتن این نتیجه عجیب نقشی کلیدی داشت که در این نوشتار آن ها را مرور خواهیم کرد.

1- والورده پیروز نبرد تاکتیکی مربیان

هر دو تیم بازی را با سیستم 433 شروع کردند. ولی تفاوت بزرگ تیم والورده با تیم لوپتگی، پرس پیوسته این تیم و استفاده بهینه از فولبک های تیمش بود. جوردی آلبا و سرجی روبرتو با نفوذهای خود و استفاده از فضای پشت وینگرهای تنبل و فولبک هایی که دائما در حال نفوذ بودند ضربه مهلکی را به این تیم وارد کردند، به شکلی که این دو بازیکن مجموعا موفق به ثبت 3 پاس گل در این بازی شدند. اما در نقطه مقابل لوپتگی به مانند تمامی بازی های چند هفته اخیر در استفاده تاکتیکی صحیح برای این بازی عاجز بود و باز هم با استفاده از سیستم 433 سومین شکست متوالی را در لالیگا برای این تیم را رقم زد. لوپتگی با استفاده از این سیستم، تمامی راه های نفوذ بازیکنان خلاق و دونده حریف برای ضربه زدن به خطوط دفاعی تیمش را باز گذاشت و مطابق انتظار متحمل این شکست سنگین شد. نکته جالب توجه در تیم لوپتگی، تغییر سیستم رئال در نیمه دوم به 352 و استفاده از دفاع سه نفره بود که در 10 دقیقه ابتدایی نیمه دوم فشار زیادی را به حریف وارد کرد اما در ادامه با تعویض های خوب والورده و گل سوم بارسلونا توسط سوارز، آب سردی بر پیکره لوس بلانکوس ریخته شد و این تیم در ادامه متحمل شکستی سنگینی شد.

2- سوارز سوپر استار بارسلونا در غیاب مسی

در غیاب مسی این سوارز بود که با یک نمایش فردی فوق العاده موفق به ثبت یک هتریک به یاد ماندنی در این دیدار شد. مهاجمی که در این دیدار همه کار کرد و با دوندگی بی امان خود فشار وحشتناکی را به مدافعان رئال تحمیل کرد. او با زدن 3 گل و بازیسازی فوق العاده در خط جلوی زمین به عنوان یک پست 9 با نمره ای بالا به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

آمار سوارز در بازی با رئال مادرید

گل  تعداد پاس پاس کلیدی دوئل موفق دریبل موفق نمره
3 33 2 3 2 9.6

3- خط دفاع فاجعه رئال مادرید

یکی از فاجعه ترین نمایش های خط دفاعی رئال مادرید در این بازی رقم خورد. خط دفاعی ای که در این بازی در مقابل مهاجمان بلوگرانا یک بازنده تمام عیار بود و یکی از عوامل بزرگ رقم خوردن این نتیجه عجیب شد. استفاده از ناچو در سمت راست خط دفاعی، در حالی که جوردی آلبای بسیار سریع در آن سمت حضور داشت یکی از تصمیمات بحث برانگیز لوپتگی در این دیدار بود. البته نه فقط ناچو، بلکه کل خط دفاع رئال مادرید از جمله سرخیو راموس، رافائل واران و مارسلو در این دیدار عملکردی فاجعه وار داشتند و دراکثر کورس ها و تقابل های نفر به نفر بازنده بودند. در نیمه دوم، تعویض واران و انتقال ناچو به مرکز خط دفاعی و حضور وازکز درپست دفاع راست هم  چاره ساز نشد و لوس بلانکوس با دریافت 3 گل دیگر در نیمه دوم شب فاجعه خود را تکمیل کرد.

عملکرد بازیکنان خط دفاعی رئال مادید در برابر بارسلونا

نام بازیکن پیروزی در دوئل رودر رو بازنده در دوئل رو در رو پیروزی در نبرد هوایی نمره
سرخیو راموس 5 3 0 4.8
رافائل واران 1 1 0 5.7
ناچو 1 2 0 4.8
مارسلو 5 1 0 7.6

4- تعویض های تعیین کننده والورده 

 تعویض های بارسلونا، برخلاف تعویض های رئال مادرید دراین دیدار بسیار تعیین کننده ظاهر شدند. در زمانی که رئال مادرید در نیمه دوم بسیار خطرناک ظاهر می شد،  ابتدا والورده با فرستادن سمدو به بازی، استحکام خط دفاعی تیمش در کناره ها را بالاتر برد و از نفوذ فولبک های خطرناک رئال مادرید از جمله مارسلو کاست. بعد از این تغییر او دمبله را به بازی فرستاد که بلافاصله موثر واقع شد و روی گل سوم بارسلونا نقشی کلیدی داشت. همچنین دمبله سازنده گل پنجم تیمش هم بود. او در دقیقه 84 ویدال را به بازی فرستاد که موفق به زدن گل پنچم تیمش هم شد. اما این تغییرات فقط به این موارد محدود نبود با حضور سمدو در میدان، روبرتو یک خط جلوتر رفت وموفق به ثبت 2 پاس گل شد. در واقع تعویض های والورده بسیار سنجیده بود و او با هوش تاکتیکی بالای خود تغییرات مثبتی را در تیمش ایجاد کرد. بازیکنان تعویضی که والورده در نیمه دوم به زمین فرستاد موفق به ثبت 1 گل و 1 پاس گل شدند که در نوع خود آمار جالبی محسوب می شود.

5-  نمایش قهرمانانه بارسلونا 

بر خلاف الکلاسیکو های گذشته نه رونالدو و نه مسی در این دیدار حضور نداشتند و این بارسلونا بود که با بردی پرگل در نبود فوق ستاره اش نشان داد که در حال حاضر بدون مسی هم تیمی بی رقیب در اسپانیا است. پیروزی 5 بر یک در مقابل قهرمان سه دوره اخیر لیگ قهرمانان نتیجه ای نیست که هر تیمی موفق به انجامش شود و این نتیجه نشانگر تیم خوبی است که ارنستو والورده ساخته است. بارسلونا در بازی برابر رئال مادرید به جز بین دقایق 45 تا 55 که آشفتگی شدیدی داشت و تحت تاثیر حملات حریف قرار گرفته بود، در مابقی دقایق نمایشی کاملا برتر داشت و این شانس را داشت که در دقایق پایانی بازی حتی اختلاف گل ها را بیشتر کند. از نکات جالب توجه در رابطه با سرمربی بارسلونا ذکر این نکته حائز اهمیت است که والورده فصل دومش را در این تیم سپری می کند و در 3 الکلاسیکوی لالیگایی خود موفق به دو پیروزی و یک تساوی شده است نکته جالب اینجاست که تیم او در این 3 بازی موفق به زدن 10 گل به لوس بلانکوس شده است که در نوع خود آمار عجیبی به شمار می آید. بارسلونا فصل گذشته با 14 امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم جدول لالیگا را برد و به نظر می رسد که با وجود افت فاحش رئال مادید در این فصل، مانع چندان جدی ای برای قهرمانی در این فصل را نداشته باشد، هر چند که در این بین نمی توان از نام هایی مانند اتلتیکو مادرید و سویا گذشت که در این فصل عالی کار کرده اند.

6- فاجعه ای به نام لوپتگی 

تیمی که لوپتگی در این مدت ساخت بیشتر به یک تیم بازنده شبیه بود و در این چند بازی گذشته این موضوع، کاملا نمود داشت. کسب 6 پیروزی ،2 تساوی و 5 شکست در 13 بازی، شکست سنگین در سوپر کاپ اروپا و الکلاسیکو، دستاورد این مربی در این مدت برای لوس بلانکوس بوده است. لوپتگی طی مدت حضورش در رئال مادرید هیچگاه نتوانست به ترکیبی ثابت در این تیم دست پیدا کند و در هر بازی با بازیکنان مختلف و اصرار در استفاده در سیستم 433 به میدان می رفت و طبعاتش، شکست در اکثر بازی ها بود. رئال مادریدِ لوپتگی در تمامی مدتی که او سرمربی رئال بود از ضعف شدید گلزنی و ساختار سست دفاعی رنج برد. تیم او در بازی مقابل بارسلونا هم یک بازنده تمام عیار بود و هیچ گاه نتوانست در دقایقی که تیمش شدیدترین فشار ها را متحمل می شد تغییرات مثبتی را در زمین اعمال کند.

7- هافبک های خلاق بارسلونا پیروز نبرد میانه میدان

نمایشی عالی از آرتور ملو و راکیتیچ در میانه میدان، ابتکار عمل را از هافبک های قدرتمند رئال مادرید گرفت و این زوج عالی در کنار بوسکتس موفق به اجرای فوتبالی کامل و کلاس جهانی در مقابل هافبک های بزرگ لوس بلانکوس شدند. مطمئنا با عدم حضور اینیستا در این فصل به عنوان میدان دار بارسلونا، کمتر کسی تصور جا افتادن آرتور و درخشش راکیتیچ در میانه میدان را داشت ولی نمایش عالی این دو بازیکن در الکلاسیکو یک شنبه امیدواری زیادی را در بین هواداران این تیم ایجاد کرد. ملو به عنوان هافبک چپ بارسلونا در این دیدار، 56 لمس توپ را داشت و موفق به ثبت 94 درصد پاس صحیح شد. اما راکیتیچ به عنوان هافبک راست حتی عملکردی بسیار بهتر از ملو هم داشت. او علاوه بر شرکت در کارهای تهاجمی تیمش در تمامی نقاط میدان حضور داشت و وظیفه پرس بازیکنان حریف را به بهترین نحو ممکن انجام داد. راکتیچ در این بازی 81 لمس توپ داشت و درصد خیره کننده 94 درصد پاس صحیح را به نام خود ثبت کرد .


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه