اینفانتینو: هر بازیکنی که بخواهد در سوپرلیگ باشگاه ها شرکت کند، از جام جهانی محروم می شود!

شناسه خبر: MjI1Mzg /

رئیس فیفا تکلیف برگزاری تورنمنت جدید مورد نظر باشگاه ها را مشخص کرد.

به گزارش اسلامیک اسپرت، جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، در مصاحبه ای اعلام کرد هر بازیکنی که در تورنمت جدید باشگاهی موسوم به سوپرلیگ، که باشگاه های بزرگ اروپایی قصد راه انداختنش را دارند، شرکت کند، از جام جهانی 2022 قطر، محروم خواهد شد.

اینفانتینو که دیروز (چهارشنبه) آخر وقت در جمع کوچکی از خبرنگاران در مقر فیفا در زوریخ سخن می گفت، اعلام کرده اگر باشگاه هایی نظیر بارسلونا، منچسترسیتی و بایرن مونیخ که قصد راه انداختن لیگی خصوصی دارند، ایده خود را اجرایی کنند، مورد جریمه فیفا قرار خواهند گرفت:

شما یا این طرفی هستید یا آن طرفی. اگر بازیکنان قصد شرکت در تورنمت خصوصی خودشان را داشته باشند، از رقابت های قاره ای اروپا، لیگ های داخلی و جام جهانی بعدی، محروم می شوند. شامل همه چیز می شود. 

گزارشات روز جمعه فوتبال لیکس که روز جمعه در اشپیگل منتشر شد، شایعه برگزاری سوپرلیگ باشگاه ها را دوباره قوت بخشید. گزارشاتی که حاوی مستندات و ایمیل های خصوصی بین باشگاه ها و نهادهای مسئول بود. اعلام شد رئال مادرید در حال مذاکره با مشاوران است تا لیگی 16 تیمی با حضور باشگاه های بزرگ، در 2021 کلید بخورد. برنامه از این قرار است که 11 باشگاه از اسپانیا، آلمان، ایتالیا، فرانسه و انگلیس به صورت بلندمدت 20 ساله و دارای حق السهم، در این لیگ حاضر باشند و هر دوره 5 باشگاه دیگر برای شرکت در تورنمنت دعوت شوند. 

چنین مسابقاتی دهن کجی به سلسله مراتب تصمیم گیری در فوتبال دنیا و مشخصا فیفا، شش کنفدراسیون در قاره های مختلف و 211 عضو فدراسیون جهانی به شمار می رود و به مذاق هیچ کدام از مسئولان دنیای فوتبال، خوش نیامده است. همین مساله می تواند منجر به محرومیت بازیکنان شاغل در سوپرلیگ از جام جهانی آتی شود. اَلسادیر بِل، یکی از مسئولان رده بالای فیفا هم در این باره صحبت کرده است:

 اگر قرار باشد کنار بکشید، باید از همه چیز کنار بکشید. نمی شود یک پایتان این طرف و یکی آن طرف باشد. رویکرد ما همین خواهد بود، ولی مشخص است که وکلا می توانند به مدت طولانی در مورد مساله جلسه داشته باشند.

اینفانتینو و بل هر دو برای مدتی طولانی از مسئولان یوفا بودند و تمام تلاش شان را برای ارتقای همیشگی جایزه قهرمانی در چمپیونزلیگ و تغییر قوانین برای تضمین حضور باشگاه های بزرگ در این مسابقات و در نتیجه پیش گیری از شکل گیری چنین تورنمنت های خصوصی، انجام دادند. به نقل از AP، اینفانتینو که اخیرا و بعد از مطرح شدن پروژه برگزاری جام جهانی باشگاه ها، دوباره با روسای اروپایی آنها به مشکل خورده، این گونه ادامه می دهد:

طی 20 سال اخیر، اوضاع همیشه همین بوده است. جام جهانی باشگاه ها حدود 3 میلیارد دلار ارزش مالی خواهد داشت و طرح مان برگزاری آن هر 4 سال یک بار با حضور 24 تیم است که نیمی از آنها از اروپا خواهند آمد. یکی از دلایل طرح این پروژه، منصرف نمودن باشگاه ها از تشکیل هر گونه لیگ خارج از کنترل است. 

این تورنمنت نه تنها سود مالی برای باشگاه ها خواهد داشت، بلکه سبب می شود درآمد حاصل در داخل خانواده فوتبال باقی بماند. فیفا هم می تواند 25 درصد از درآمد حاصله را بین فدراسیون های تحت امرش تقسیم کند. اگر هزینه آن، پرداخت مبالغ قابل توجه به باشگاه های شرکت کننده است، ما مشکلی نداریم؛ در عوض هائیتی که هیچ چیز ندارد، یک میلیون دلار نصیبش می شود یا مغولستان با 3 منطقه زمانی که فقط دو زمین فوتبال دارد، سود می برد. خب، برای همین ها است که چنین طرحی ریخته ایم. 

علاوه بر این، فیفا تصمیم دارد در جلسه ای که مارس 2019 در میامی خواهد داشت، طرح برگزاری تورنمنت ملی جدید 2 سالانه ای که تمام تیم های ملی دنیا در آن شرکت می کنند را بررسی کند. اینفانتینو تصور می کند تهدیدات اخیر در خصوص برگزاری سوپرلیگ باشگاه ها، به زودی آرام خواهند گرفت:

نفرات درگیر هنوز هم معقولانه رفتار می کنند. مطمئنم می توانیم در آینده نزدیک جلسه خوبی در این باره با مالکان و روسای باشگاه ها برگزار کنیم. 


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه