واکاوی یک شکست؛ چرا کاشیما، السد نشد؟

شناسه خبر: MjI0NTc /

برانکو در شرایطی که تیمش برای اولین بار گام به فینال آسیا گذاشته بود، برای فتح آسیا به یک بازگشت تاریخی در تهران نیاز دارد.

به گزارش اسلامیک اسپرت، پرسپولیس در یکی از ویژه‌ترین برهه های تاریخی خود و با گذشتن از محرومیت نقل و انتقالاتی و مشکلاتی دیگر توانست به مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد. آنها در نخستین دیدار در مقابل کاشیما با 2 گل بازی را واگذار کردند تا برای بازی برگشت و برای دستیابی به یکی از ارزشمندترین جام‌های تاریخ باشگاه نیاز به یک کامبک بزرگ داشته باشند .
در این یاداشت به بررسی و واکاوی شکست تلخ پرسپولیس می پردازیم .

نیمه اول ؛ برخلاف انتظار
پرسپولیس برخلاف تصور در نیمه اول و در دقایق ابتدایی توانست مالکیت توپ را از آن خود کند و نشان داد که برای دفاع کردن به ژاپن نرفته است. شاگردان برانکو در ده دقیقه اول بازی دو سه موقعیت گلزنی خیلی خوب داشتند که با بدشانسی از دست رفت. سیامک نعمتی ، بشار رسن در سمت راست و احمد نورالهی در سمت چپ خط میانی حضور داشتند که برانکو بر روی این 3 بازیکن حساب ویژه ای باز کرده بود . مهمترین برنامه برانکو برای رسیدن به گل ،استفاده از کانال های کناری و شروع مجدد ها توسط بیرانوند بود .
بیشتر حملات پرسپولیس از کانال سمت راست بود . ارسال های بلند بشار رسن و سیامک نعمتی بر روی دیرک دوم و برای منشا و علیپور بود که توپ ارسالی سیامک نعمتی با اثر منشا در مقابل دروازه به علیپور رسید که شوت این بازیکن را مدافع کاشیما دفع کرد تا توپ به کرنر برود. شرایط دقایق ابتدایی بازی، خلاف رویه معمول بود. انتظار می‌رفت ژاپنی‌ها در دقایق اولیه بازی حملات گسترده‌ای را روی دروازه پرسپولیس انجام بدهند. اما این اتفاق نیفتاد. مهمترین عامل پیروزی در این دیدار ، بدون شک نبرد بر سر تصاحب میانه زمین بود . سرخپوشان با بهره گیری از کمال کامیابی نیا در میانه زمین توانستند در بیشتر جدال های میانی پیروز بشوند که این پیروزی باعث می شد تا پرسپولیسی ها بازی را در دست بگیرند و شروع به  ضد حمله بکنند .


گوزن ها  برای اینکه نبض بازی را در اختیار بگیرند تا بیست دقیقه انتظار کشیدند کم کم بازی را در دست گرفتند. ژاپنی ها به خوبی توانستند پاشنه آشیل پرسپولیس را پیدا کنند و با فشار بر روی جناح چپ خط دفاعی پرسپولیس  توسط نیشی و سرجینیو روی دروازه بیرانوند یکی دو موقعیت نصفه و نیمه خطرناک ایجاد کردند . سرجینیو پیش از این دیدار نیز مهره ی کلیدی کاشیما به حساب می آمد و توانست روی یکی ازضد حملات جدی تیمش نزدیک بود با یک شوت خوب در موقعیت تک به تک به گل برسد. اما خلیل‌زاده که در در این دیدار درپست دفاع راست بازی می‌کرد با تکلی دقیق و شجاعانه مانع رسیدن توپ به دروازه پرسپولیس شد.


گوزن ها رفته رفته میانه زمین را تصاحب کردند . لئو سیلوا ، هافبک با تجربه برزیلی توانست عملکرد قبل قبولی در میانه زمین داشته باشد. او در طول نیمه اول توانست با قطع توپ بازیکنان پرسپولیس و تغزیه کردن بازیکنان کناری در حملات تیمش سهیم باشد . درنهایت نیمه اول بازی پرسپولیس و کاشیما با تساوی بدون گل به پایان رسید. نیمه اول این دیدار در حالی با تساوی بدون گل به پایان رسید که شاهد بازی نزدیکی از سوی دو تیم بودیم. هر دو تیم توانستند حملاتی روی دروازه حریف انجام بدهند و البته در دفاع هم موفق بودند. در خط دفاع سرخپوشان انصاری و سید جلال هم خیلی کم اشتباه بازی کردند و در مجموع در نیمه اول، خلیل‌زاده، بشار رسن و احمد نوراللهی جزو بهترین بازیکنان پرسپولیس بودند


*نیمه دوم ؛ چرخش 180 درجه ای
نیمه دوم اما حکایت متفاوتی داشت. پرسپولیسی‌ها در نیمه دوم به طور عجیبی پراشتباه ظاهر شدند .  پاس‌های بی هدف و حرکات اشتباه آنها باعث شد تا نماینده ژاپن با حمایت هوادارانش از همان ابتدا کنترل بازی را به دست بگیرد. کاشیما این نیمه را با انگیزه بالایی آغاز کرد و تاکتیک خود را تغییر داد . آن ها اجرای حمله از سمت راست را در دستور کارشان قرار دادند و در دقایق اولیه این نیمه فشار زیادی روی دروازه پرسپولیس وارد کردند.
آبه هافبک جوان و آینده دار کاشیما به همراه لئو سیلوا توپ را به زمین پرسپولیس می آوردند. تراکم زیاد بازیکنان در میانه ی خط دفاعی باعث ایجاد گپ ها در سمت راست می شد که این دو بازیکن توپ را برای بازیکنان کناری تیم کاشیما که اوورلپ کرده بودند ، می فرستادند تا آنها با ارسال های خطرناک دروازه بیرانوند را تهدید بکنند .  این فشارها در نهایت در دقیقه 58 جواب داد در حالی که تماشاگران ژاپنی با تشویق بی امان جو خاصی را در ورزشگاه به وجود آورده بودند ، لئو سیلوای برزیلی در یک حرکت عمقی و یک شوت زمینی و دقیق دروازه بیرانوند را به زیبایی باز کرد تا خیال گوزن ها از باز کردن قفل دروازه سرخپوشان راحت شود.

پس از گل نخست، هافبک های پرسپولیس نمایش خوبی نداشتند و بازی را به هافبک های خوب کاشیما باخته بودند. چند دقیقه بعد از گل اول،  یک بار دیگر کاشیما با یک ضد حمله از سمت راست به خطر مهمی را بر روی دروازه سرخپوشان ایجاد کرد که داور این حرکت را آفساید اعلام کرد . رفته رفته هر چه به پایان بازی نزدیک تر می شدیم ، خستگی بر روی عملکرد بازیکنان پرسپولیس چیرگی می کرد که اشتباهات پی در پی و بی برنامگی در خط دفاعی باعث شد که کاشیما به گل دوم نیز برسد . در دقیقه 69 توپ ارسالی بازیکن کاشیما با دفع ناقص مدافعان پرسپولیس، در پشت محوطه جریمه به نیشی رسید که پاس دقیق او به سرجینیو ، یک فرار از تله آفساید و با یک شوت فنی دروازه بیرانوند را بار دیگر باز کرد تا کار پرسپولیس برای قهرمانی در آسیا بسیار دشوار شود.


 بعد از گل دوم کاشیما، برانکو دست به تغییراتی زد و عالیشاه را به جای نورالهی وارد زمین کرد . ورود عالیشاه به این دلیل بود که برانکو به دنبال طراوت دادن به خط میانی اش بود تا با استفاده از تکنیک عالیشاه ، منشا و علیپور را صاحب توپ کند .  اما ورود عالیشاه هم به زمین هم جواب نداد . پرسپولیس بعد این تغییر کمی از لاک دفاعی خارج شد اما برنامه‌های برانکو و حملات احساسی پرسپولیس تهدیدی روی دروازه میزبان ایجاد نکرد . در دقایق پایانی سیامک نعمتی با دریافت کارت زرد دوم اخراج شد و بازی هم با همین دو گل به سود تیم کاشیما به پایان رسید.


*سخن پایانی ؛ امیدواری به یک کامبک بزرگ
پرسپولیس در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا 2018 با نتیجه 2-0 باخت تا برای بازی برگشت کار دشواری پیش رو داشته باشد. شاید شکست دو بر صفر در نگاه اول چندان بد به نظر نرسد. اما واقعیت این است که در چنین بازی‌هایی شکست دو بر صفر یکی از بدترین نتایجی که یک تیم می‌تواند بگیرد، است. شکست امروز پرسپولیسی ها با یک اتفاق تلخ دیگر را نیز به همراه داشت . سیامک نعمتی با وجود اینکه یک کارت زرد از داور گرفته بود، در لحظات پایانی بازی به یکی از بازیکنان کاشیما ضربه ای زد و به همین سادگی از زمین بازی اخراج شد و دیدار برگشت فینال آسیا را از دست داد.
نعمتی در حساس ترین بازی تاریخ فوتبال خود بدترین اشتباه ممکن را انجام داد تا به این ترتیب پرسپولیس با بحران های بیشتری گام به بازی برگشت در جهنم آزادی بگذارد. مسلما از دست دادن نعمتی تمام نقشه ها و پلان های تاکتیکی پروفسور را تحت الشعاع قرار می دهد چون در غیاب بازیکن شماره 88 چیدمان اولیه پرسپولیس همین طور برنامه های این تیم برای جبران شکست کاشیماساکر تغییرات فراوانی خواهد داشت.


پرسپولیس که از ابتدای فصل با مشکلات کمبود بازیکنش کاملا سر زبان ها است و همه بر آن واقف هستند، باید بدون یکی از نفرات فیکس و مهم خود در دیدار برگشت کاری دشوار را مقابل نماینده شرق آسیا انجام دهد.البته این مانع بزرگی که پیش روی سرخ ها قرار دارد، تیم پرسپولیس را به یاد مرحله یک چهارم نهایی می اندازد. پرسپولیس در حالی که بازی رفت این مرحله را با یک گل در خانه الدحیل قطر واگذار کرده بود و می بایست در ورزشگاه آزادی این تیم را شکست می داد. در آن بازی هم سیامک نعمتی محروم بود و نمی توانست سرخپوشان را همراهی کند. دیدار با الدحیل در ادامه برای پرسپولیسی ها سخت تر هم شد و تیم قطری موفق شد یک گل هم در ورزشگاه آزادی به نماینده ایران بزند. با این گل پرسپولیس 2 بر صفر عقب افتاد و زمان کمی برای جبران داشت. اما با این حال بزرگ ترین کامبک فصل تیم برانکو در ورزشگاه آزادی شکل گرفت و آنها در بازه ای حدود نیم ساعت 3 گل به قهرمان قطر زدند تا جواز حضور در نیمه نهایی را به دراماتیک ترین شکل به دست بیاورند.


حالا شرایط برای نماینده ایران طوری شده که باید کاری را که مقابل الدحیل در 30 دقیقه انجام داد، مقابل کاشیما در یک فرصت 90 دقیقه ای انجام بدهد. کامبک و جبران 2 گل خورده، بدون یک بازیکن موثر به نام نعمتی کار سختی است . اما زمان برای بهترین بازگشت تاریخ فوتبال پرسپولیس کاملا آماده است.  کاشیما  در بازی برگشت شنبه آینده در ورزشگاه مملو از تماشاگر آزادی میهمان سرخپوشان هستند.
 گوزن ها به مراتب کار سختتری نسبت به بازی رفت دارند . چرا که باید از پرسپولیس تحت حمایت صدهزار تماشاگری شکست نخورده و از آن مهمتر رکورد موفقیت های پرسپولیس در بازی های برگشت را بشکنند. اما شاگردان برانکو نشان داده اند که توانایی این کار را دارند و با یک بازگشت تاریخی می تواند ، طعم قهرمانی برای  سرخ ها شیرین تر شود.


نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدیدترین
آخرین اخبار

کیمیا سامانه